دوره 13، شماره 1 - ( 4-1403 )                   جلد 13 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghasemi F, Darban astane A, Rezvani M R, Faraji sabokbar H. Spatial analysis of the network of relationships among industrial poultry farmers in Shazand county. serd 2024; 13 (1)
URL: http://serd.khu.ac.ir/article-1-3993-fa.html
قاسمی فرزانه، دربان آستانه علیرضا، رضوانی محمدرضا، فرجی حسنعلی. تحلیل فضایی شبکه روابط مرغداران صنعتی شهرستان شازند. اقتصاد فضا و توسعه روستایی. 1403; 13 (1)

URL: http://serd.khu.ac.ir/article-1-3993-fa.html


1- گروه جغرافیای انسانی دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران
2- گروه جغرافیای انسانی دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران ، astaneali@ut.ac.ir
چکیده:   (413 مشاهده)
شبکه مفهومی است که برای درک روابط سازمانی بین بازیگران اقتصادی بکار می­ رود. شبکه­ های کسب و کار از تعامل در شبکه روابط اجتماعی سازمان­ها شکل گرفته است و سازوکار قدرتمندی برای برقراری ارتباطات می­ باشند. هدف اصلی این پژوهش، تحلیل فضایی شبکه ارتباطی مرغداران شهرستان شازند از لحاظ انسجام و پیوندهای درون و برون­ گروهی از طریق شاخص گروه­ بندی E-I به تفکیک سطوح جغرافیایی روستا، دهستان و بخش می ­باشد، به طوریکه هر چه روابط برون­ گروهی بیشتر باشد، سرمایه اجتماعی بالاتری را به همراه خواهد داشت و بدنبال آن انسجام اجتماعی بالاتر خواهد بود.  تحقیق حاضر، بر اساس ماهیت اکتشافی و بر مبنای روش، توصیفی-تحلیلی است. جامعه آماری این پژوهش را تمامی مرغداران روستاهای شهرستان شازند در سال 1402 (68 مرغداری) تشکیل دادند. داده­ها و اطلاعات اولیه مورد نیاز از طریق مصاحبه گردآوری شده است. داده­های ثانویه نیز با مراجعه به سازمان­ها و نهادهای متولی به­دست آمده، سپس داده­ها و اطلاعات با فن تحلیل شبکه و با استفاده از نرم­افزار UCINET مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. تحلیل فضایی یافته­ های شاخص E-I در روابط بین مرغداران برحسب روستا، دهستان و بخش نشانگر تمایل بیشتر به ارتباط درون­ گروهی می ­باشد. با توجه به اهمیت فاصله جغرافیایی، جهت وزش باد، تردد و رفت و آمد و برقراری ارتباط مستقیم در موضوع آلودگی و انتقال بیماری بین مرغداری ­ها و به منظور حفظ پایداری و سلامت مرغداری­ ها و اجتناب از سرایت انواع آلودگی و بیماری و شرایط محیطی خاص و ... ارتباط درون­ گروهی مرغداری­ ها در سطح روستا، دهستان و بخش افزایش داشته و تمایل به ارتباط برون ­گروهی کاهش می­ یابد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1402/10/18 | پذیرش: 1402/12/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه اقتصاد فضا و توسعه روستایی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 |

Designed & Developed by : Yektaweb